Zabiegi minimalnie inwazyjne
Blokady nerwów
W jakim celu stosuje się blokady?
Blokady struktur nerwowych pozwalają na ustalenie anatomicznych dróg przewodzenia bólu. Pozwala to różnicować różne rodzaje bólu: obwodowy, ośrodkowy, zależny od układu współczulnego. Są skuteczną dodatkową formą leczniczą. Zmniejszenie bólu do akceptowalnego poziomu poprawia komfort życia pacjenta.
Jakie są wskazania do blokad?
Wskazaniem do blokad jest ból, utrzymujący się pomimo leczenia zachowawczego lub znaczne jego nasilenie.
Jakie są rodzaje blokad?
Istnieje kilka rodzajów blokad, które służą do różnych celów:
Co może być leczone za pomocą blokad?
Blokadę podaje się w okolice, które uważa się, że są źródłem bólu. Mogą to być:
- nerwy
- korzenie nerwowe
- sploty nerwowe
- przyczepy ścięgniste mięśni
- więzadła
- stawy - zwana inaczej iniekcją dostawową, polegającą na wstrzyknięciu do jamy stawu leku znieczulającego i/lub przeciwzapalnego w celu eliminacji lub złagodzenia dolegliwości bólowych
- bolesne punkty spustowe tkanek miękkich
Kto wykonuje blokady?
Wszystko zależy od rodzaju blokady. Proste blokady może wykonać każdy lekarz. Jednak te bardziej zaawansowane wykonuje specjalista, który ma odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów inwazyjnych.
Należy zaznaczyć, że uzyskanie optymalnych wyników blokad, zarówno diagnostycznych, prognostycznych, jak i leczniczych jest możliwe przede wszystkim, gdy blokadę wykonano bardzo starannie technicznie, ostrożnie i możliwie bezboleśnie.
Czy blokad należy się bać?
Generalnie nie. Zawsze należy omówić swoje obawy ze specjalistą, który wyjaśni wszystkie kwestie związane z zabiegiem. Blokady to zabiegi bardzo bezpieczne, które mogą przynieść ulgę w bólu. Zabiegi te charakteryzują się niewielkim stopniem obciążenia chorego i jeśli wykonuje się je zgodnie z istniejącymi wytycznymi nie stanowią zwiększonego ryzyka.