Strefa pacjenta
Sedacja
Czym jest sedacje?
Sedacją nazywamy działania farmakologiczne, które mają na celu uspokoić pacjenta, obniżyć poziom lęku i niepokoju dzięki obniżeniu aktywności układu nerwowego, ale z zachowaniem świadomości. Dzięki temu pacjent czuje się zrelaksowany i lepiej znosi zabieg, cały czas pozostając w kontakcie z lekarzem.
Kiedy stosujemy sedację?
Sedacja stosowana jest w procedurach medycznych, które mogą być odbierane jako nieprzyjemne. Najczęściej sedację stosuje się w zabiegach stomatologicznych, endoskopowych (kolonoskopia, gastroskopia, bronchoskopia), ginekologicznych, ortopedycznych, chirurgicznych.
Jaką sedację stosujemy?
W Centrum Medycznym Dolormed stosujemy sedację dożylną, gdyż w ten sposób najłatwiej ją kontrolować. Stosujemy leki o krótkim okresie działania, żeby pacjent krótko po zabiegu mógł samodzielnie funkcjonować i zostać wypisany do domu.
Jak przebiega procedura sedacji w Centrum Medycznym Dolormed?
Po zgłoszeniu się na zabieg i podpisaniu świadomej zgody na sedację i zabieg interwencyjny, wykwalifikowana pielęgniarka zakłada wenflon (jałowa plastikowa rurka, umieszczona jest w żyle za pomocą stalowej igły, która następnie zostaje wyciągnięta), za pomocą którego podane zostaną odpowiednie leki.
Czy istnieją inne możliwości uzyskania sedacji?
Sedację można uzyskać również podając leki w zasadzie każdą drogą, tj.: wziewną, doustną, podskórną, domięśniową oraz doodbytniczą.
Jak przygotować się do zabiegu z sedacją?
Przygotowując się do procedury oraz sedacji należy powstrzymać się na minimum 6 godzin przed sedacją, od spożywania pokarów stałych i na dwie godziny od picia płynów pod postacią wody, herbaty oraz czarnej kawy. Picie wszystkich innych płynów jest przeciwwskazane na sześć godzin przed zabiegiem.
Czy mogę zażywać leki przed znieczuleniem?
Leki zażywane na stałe należy przyjąć zgodnie z w/w zasadami. Leki i suplementy wpływające na krzepliwość należy odstawić zgodnie z zaleceniami podczas konsultacji kwalifikacyjnej.
Jakie są przeciwwskazania do sedacji?
Przeciwwskazania możemy podzielić na:
- bezwględne:
- brak zgody na zabieg,
- nieprzestrzegania bycia na czczo,
- infekcja
- względne:
- niewydolność nerek, wątroby,
- ciężka niewydolność krążenia,
- niewyrównana nadczynność tarczycy,
- nadużywanie leków psychoaktywnych,
- zaawansowane postacie chorób układu oddechowego:
- astma,
- rozedma płuc,
- rozstrzenie oskrzeli
Jakie mogą być powikłania sedacji?
Sedacja jest bezpieczną procedurą. Jednak jak w przypadku każdej procedury mogą wystąpić działania niepożądane, choć zdarzają się niezwykle rzadko i w większości nie zagrażają życiu w przypadku wykonywania zabiegu przez wyszkolony personel z odpowiednim zabezpieczeniem. Większość z nich jest przejściowa i łatwa do leczenia. Do najczęstszych należą:
- nieprzewidziane reakcje na konkretne leki
- uczulenia
- przejściowy spadek ciśnienia tętniczego krwi
- bradykardia
- mikroaspiracja treści żołądkowej do płuc (stąd bezwględne wskazanie pozostawania na czczo na 6 godzin przed sedacją)
- spadek saturacji